fitfighterka.pl

Blog tematyczny o diecie, sporcie, urodzie.

Sport

Jak się liczy punkty w tenisie ziemnym?

Jak się liczy punkty w tenisie ziemnym?

Tenis ziemny to popularny sport, który cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Występuje w różnych odmianach, ale najczęściej spotykanymi są gra pojedyncza oraz gra podwójna. Liczenie punktów w tenisie ziemnym może być nieco skomplikowane dla początkujących, dlatego przygotowałem specjalny artykuł, w którym omówię szczegółowo jak właściwie się to odbywa.

Jak się liczy punkty w tenisie ziemnym?

W tenisie ziemnym mecz składa się z gemów, które z kolei składają się z punktów. Aby wygrać mecz, zawodnik musi zdobyć określoną liczbę gemów, w zależności od ustalonej wcześniej formuły.

Punkty w grze pojedynczej

W grze pojedynczej, zawodnik musi zdobyć 6 gemów, z przewagą co najmniej jednego gemu nad przeciwnikiem. Jeśli dojdzie do wyniku 5:5, wówczas rozgrywany jest tie-break, czyli specjalna forma decydująca o zwycięzcy gemu.

Punkty

W grze pojedynczej punkty są liczone w następujący sposób: 0 punktów – „0”, 1 punkt – „15”, 2 punkty – „30”, 3 punkty – „40”. Jeśli obaj zawodnicy zdobyli po 3 punkty, mamy tzw. „deuce”, czyli trzeba zdobyć dwa punkty z rzędu, aby wygrać gem. Po deuce następuje tzw. „advantage”, czyli przewaga, która pozwala na wygranie gemu.

Punkty w grze podwójnej

W grze podwójnej, zasady są nieco inne. Zawodnicy grają parami i muszą zdobyć 6 gemów, z przewagą co najmniej jednego nad przeciwnikami, aby wygrać mecz.

Punkty

Punkty w grze podwójnej liczone są na tych samych zasadach co w grze pojedynczej, jednak różnica polega na tym, że punkty są zdobywane przez całą drużynę, a nie indywidualnych zawodników. Dlatego też, liczenie punktów może być nieco bardziej skomplikowane, ale zazwyczaj zasada 0-15-30-40 obowiązuje także w tej odmianie tenisa ziemnego.

Podsumowując, liczenie punktów w tenisie ziemnym może być czasami skomplikowane, ale z odpowiednią praktyką i zrozumieniem zasad, każdy może nauczyć się jak poprawnie zdobywać punkty i wygrywać swoje mecze. Ważne jest także znajomość specyfiki gry pojedynczej i podwójnej, aby móc efektywnie współpracować z partnerem lub partnerką na korcie. Miejmy nadzieję, że powyższe informacje będą przydatne dla wszystkich miłośników tego pięknego sportu!

Udostępnij