Pierwszy start w górach.

Od mojego pierwszego startu w biegu górskim minęło 1,5 miesiąca. Już dawno chciałam Wam zdać relację, ale jeśli mnie obserwujecie to wiecie, że jestem bardzo aktywna i zazwyczaj wolny czas poświęcam na trening, starty lub blogowanie. Ponieważ dziś mam dzień regeneracji dlatego wykorzystam ten czas na nadrobienie zaległości.

Jak wiecie miałam zaszczyt być Ambasadorką Festiwalu Biegowego Goniacka podczas którego wzięłam udział w kilku biegach. Pierwszy mój bieg górski to była Dycha cy nie dycha (dystans 10 km i 1 m). Start Dychy miał miejsce na Kotelnicy Białczańskiej. Dlatego wszyscy uczestnicy musieli wjechać kolejką na górę.

Podczas jazdy kolejką podziwiałyśmy z Lenką widoki. W oddali widać było Tatry. Ogólnie oprócz odgłosu kolejki to było tak cicho i błogo. Nic nie zapowiadało, że za chwilę odbędzie się tu jakiś start. Fakt, wjechałyśmy z Lenką na Kotelnicę jako pierwsze wśród uczestników Dychy. Nasze wierne kibicki czyli Magda i Ania podbiegły pod Kotelnicę i spotkałyśmy się już na samej górze.

IMG_5499

IMG_5503

dychawjazd

Rozgrzewka przed startem i krótka sesja fotograficzna 😉

IMG_5632

IMG_5575

IMG_5546Foto: Magda Czechoska

Trasa Dychy cy nie dychy według Organizatorów została opisana jako łatwa i dobra na życiówki.

Pogoda tego dnia była upalna a termometr w samo południe osiągnął 30 st. Celcjusza.

Dla mnie taka pogoda to najgorsza z możliwych. Nie jestem wytrzymała na wysokie temperatury. Całe lato biegałam, ale najczęściej po godzinie 19:00 kiedy temperatura była znośna i to okazało się błędem.

Biegło mi się bardzo ciężko. Kilka razy musiałam przejść do marszu, bo czułam, że serce zaraz mi wyskoczy. Tak bardzo podniosło mi się tętno. Pot lał się ze mnie i zapewne z innych uczestników strumieniami.

Na 3 kilometrze prawdopodobnie już byłam odwodniona. Dobrze, że na 5 km był punkt z wodą i izotonikiem. Napiłam się spokojnie, odpoczęłam a na koniec jednym kubkiem schłodziłam ciało i ruszyłam dalej. Było dobrze przez kolejny kilometr potem miałam jakiś kryzys. Byłam zła na siebie, że nie ubrałam obuwia trailowego. Droga szutrowa pełna była kamieni, które obijały stopy i kostki.

Dycha-ja3Foto: Kotelnica Białczańska

Niby trasa łatwa, bo nie było dużo przewyższeń, ale podbiegi były długie i w taki upał naprawdę wyczerpujące.

Dycha-ja4Foto: Kotelnica Białczańska

Dycha-ja2Foto: fb Goniacka Festiwal Biegowy

Dycha-jaFoto: fb Goniacka Festiwal Biegowy

Najlepszy dla mnie moment to były ostatnie 2 km kiedy to zapomniałam o dyskomforcie, bo rozmawiałam z jedną z biegaczek. Zbieg prosto na mętę to była już czysta przyjemność.

dychameta

Na mecie wspaniałe powitanie przez konferansjera i wręczenie medalu.

Choć nie było łatwo to jednak satysfakcja na mecie, że nie zeszłam z trasy (bo już takie myśli mi chodziły po głowie) że walczyłam z upałem, że nie zrezygnowałam i ukończyłam bieg, była ogromna.

Kto wie może za rok pogoda będzie łagodniejsza i wtedy wykręcę życiówkę?

Oj Dycho nie dam się, będę walczyć jeszcze raz.

Jeśli nie wiecie co to znaczy bieganie w górach to uważam, że ten bieg będzie dobry na początek.

Jednak musisz kochać góry, kochać się zmęczyć, lubić podnosić sobie poprzeczkę.

Czego nauczyło mnie bieganie w górach? Walki z własnymi słabościami! Jestem typowym mieszczuchem i mam lęk wysokości. A bieganie po górach traktuję jako oswajanie lęków, walkę z samą sobą, bo przecież życie nie składa się tylko z sytuacji komfortowych. Lubię za to aktywny wypoczynek i kontakt z przyrodą.

Zresztą piękne widoki rekompensują trud.

Już niedługo kolejne wyzwanie, któremu zamierzam sprostać.

Pobiegnę 17 km 🙂 a w przyszłym roku zmierzę się z dystansami powyżej 20 i 30 km.

IMG_5957

Cały Festiwal Biegowy Goniacka był w stylu folkowym. Taki oto drewniany medal otrzymałam na mecie.

Kolejna relacja będzie dotyczyła Góralskiej Wycieruchy czyli mojego pierwszego biegu ekstremalnego.

IMG_5954

#Dychacyniedycha #bieggórski #bieganie #góry #Goniacka #FestiwalBiegowy #BiałkaTatrzańska #biegigórskie #bieganiewgórach #biegambolubie #bieganiemojąpasją #bieganietostylżycia #Nike #NikeWomen #NikeRunning #NikeZoomStructure19

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *