Maraton w mniej niż 2 godziny? Czy to możliwe?

Gdy Kenijczyk, Dennis Kimetto, przebiegł maraton w 2014 roku z czasem 2:02:57 rozpoczęła się walka o marzenia. Jeszcze w tym samym roku powstał projekt BREAKING2, którego misją jest możliwość pokonania dystansu maratońskiego poniżej 120 minut. Nad badaniami pracował zespół najszybszych biegaczy na świecie i wybitnych naukowców. Opracowali obuwie, które zapewnia niespotykaną dotąd szybkość. Skupili się również nad efektywnością treningu, odżywiania oraz regeneracji.

Projekt Breaking2 jest ukoronowaniem niespotykanego wcześniej wysiłku.

Zespół złożony z najwybitniejszych specjalistów z zakresu fizjologii, biegania i osiągnięć sportowych, opracował serię testów mających wyłonić nie tylko najszybszych na świecie biegaczy, ale i tych, którzy mogliby pobiec jeszcze szybciej.

Na podstawie testów wyłoniono trzech biegaczy zdolnych do przełamania bariery dwóch godzin, byli to: Lelisa Desisa z Etiopii, Eliud Kipchoge z Kenii i Zersenay Tadese z Erytrei. W ten sposób w projekcie BREAKING2 znaleźli się przedstawiciele trzech różnych krajów, posiadający zupełnie inne doświadczenie, tworząc jeden zespół szukający sposobu na jak najszybsze pokonanie 42 kilometrów.

6 maja o godz. 5:45 na torze wyścigowym we włoskim mieście Monza podjęto próbę złamania 2 godzin w maratonie.

Na starcie stanęli:

ELIUD KIPCHOGE 32-LATEK Z KENII  

Eliud to aktualny złoty medalista olimpijski w maratonie mężczyzn. Na osiem maratonów w swojej karierze siedem ukończył jako pierwszy, co stawia go na pozycji najlepszego maratończyka na całej planecie. W zeszłym roku podczas
maratonu w Londynie ustanowił swój osobisty rekord 2:03:05 – to trzeci najlepszy czas w historii.

Dzięki koncentracji i konsekwencji Eliud od dziesięciu lat jest niezmiennie obecny w światowej czołówce biegaczy długodystansowych. Choć jego uwarunkowania fizjologiczne i etyka pracy są na poziomie światowym, to podstawą ciągłych sukcesów Eliuda jest mistrzowskie opanowanie mentalnych aspektów biegania.

„Bieganie sprowadza się tak naprawdę do myślenia”, wyjaśnia. „Jeśli myślami biegniesz do połowy trasy, nie dotrzesz do mety. Pełna koncentracja i pozytywne myślenie to podstawa”. Właśnie dlatego trenuje w sielankowym, niemal
akademickim ośrodku sportowym, z dala od domu i rodziny, w położonym wysoko nad poziomem morza mieście Eldoret na zachodzie Kenii.

Nawet w jego stylu biegania widać, jak doskonale utrzymuje harmonię między jasnością myślenia i wysiłkiem fizycznym – stan idealnej równowagi zachowywanej nawet przy karkołomnych prędkościach rozwijanych na
wysokości ponad 2100 metrów nad poziomem morza.

„Gdy biegnie tym niesamowitym tempem, widać, że jest w pełni zrelaksowany. Pracuje na największych obrotach, ale w jego oczach widać, że realizuje swój program. Po prostu wie, co ma robić”, mówi lekarz i inżynier ds. wydajności
Breaking2 Philip Skiba.

Choć przekonanie Eliuda o tym, że może pobić barierę dwóch godzin, jest niezachwiane, jego motywacja, by tego dokonać, jest znacznie większa. „Po pierwsze chcę pokazać światu, że w życiu chodzi o robienie postępów i o to,
by dostrzec, w czym można być lepszym”, wyjaśnia Eliud. „Po drugie chcę udowodnić, że ludzkie możliwości są nieograniczone. To moje przesłanie”.

LELISA DESISA 27-LATEK Z ETIOPII

Najmłodszy z biegaczy, Lelisa, w 2013 roku przebiegł maraton w Dubaju z jak dotąd najlepszym wśród debiutantów wynikiem 2:04:45. Dwukrotnie wygrał też maraton w Bostonie, w 2013 i 2015 roku, a jego osobisty rekord w półmaratonie wynosi 59:30.
Lelisa jest bardzo pewny siebie. Na pytanie, czy przed swoim pierwszym zwycięstwem w wieku 23 lat myślał, że może wygrać maraton w Bostonie, udzielił zwięzłej i bezpośredniej odpowiedzi: „Nie miałem co do tego żadnych wątpliwości”. Nie mniej jednak określenie go jako zuchwałego nowicjusza byłoby zgoła niewłaściwe. Lelisa oddał swój medal za odniesione w Bostonie zwycięstwo, by uczcić pamięć ofiar tragicznego zamachu bombowego, do którego doszło w kilka godzin po tym, jak dotarł na metę.
Lelisa jest bardzo młody, przez co ma nieco mniejsze doświadczenie, jednak dzięki temu jest również bardziej otwarty na nowe idee. „Jest niesamowicie otwarty i bardzo chętnie sprawdza wszelkie nasze sugestie.
Lelisa nie pobił wyniku 2:10 podczas czterech ostatnich maratonów, ale z pomocą zespołu modyfikuje swój trening i przygotowania: nastawia się raczej na osiąganie prędkości niż samą liczbę treningów i przykłada większą wagę do odpowiedniego odżywiania.
„Nauka pomogła nam zrealizować wiele idei, takich jak elektryczność, samochody, samoloty, telefony komórkowe, kamery czy satelity. Stworzyliśmy samoloty w oparciu o to, jak latają ptaki. Najlepsi naukowcy mówią, że Breaking2 jest możliwe, więc dzięki nauce także realizacja tego projektu może się udać”, mówi Lelisa.

ZERSENAY TADESE 34-LATEK Z ERYTREI

Zersenay to czterokrotny mistrz olimpijski i pięciokrotny mistrz świata w półmaratonie. Do niego należy też rekord świata 58:23 w półmaratonie mężczyzn.
Początkowo karierę w bieganiu Zersenay traktował jako plan awaryjny. Jako nastolatek chciał zostać kolarzem, jednak lokalna drużyna sportowa wciągnęła go w konkurencje biegowe. Choć zaczął dość późno, został jednym z najlepszych długodystansowych biegaczy na świecie, a obecnie – ponad dekadę później – jest jednym z biegaczy o największych osiągnięciach.
Choć spokojem dorównuje Eliudowi, Zersenay jest znany z agresywnego stylu; stale trzyma się z przodu przed innymi zawodnikami i przypomina raczej równo płonący ogień niż mechaniczny styl zen Eliuda. Zersenay bez żadnych skrupułów narzuca wyścigom mordercze tempo i sprawia, że determinacja innych zawodników zaczyna słabnąć, czym nie zaskarbił sobie sympatii przeciwników.

Być może właśnie dlatego światowy rekord w półmaratonie nie przełożył się dotąd na sukces w pełnym maratonie, w którym jego najlepszy wynik to „tylko” 2:10:41. Mimo tego budzącego wątpliwości czasu, wybór Zersenay’a jest całkowicie uzasadniony ze względu na jego niemal niezrównaną budowę fizyczną.
„Ergonomia jego biegu jest naprawdę wyjątkowa”, mówi dr Andy Jones, fizjolog Breaking2. Patrząc na jego wyniki na bieżni i na torze, można śmiało powiedzieć, że daje nam największe szanse”.

Zważywszy na jego fizjologiczny potencjał i fakt, że podczas wcześniejszych przygotowań do maratonu nie przywiązywał zbytniej uwagi do odżywiania i nawadniania (przyznaje, że prawie nie pił wody podczas wyścigów), Zersenay może skrywać największy potencjał spośród naszej trójki biegaczy – choć ma również najwięcej do nadrobienia.

 

Foto: NikeRunning

Wspaniale, że mogłam kibicować tego dnia o świcie, w Sklepie Biegacza na Powiślu, razem z innymi biegaczami.

Foto: NikeRunning

Foto: NikeRunning

Breaking2 to była doskonała praca zespołowa. Trzech maratończyków było prowadzonych przez grupę wyselekcjonowanych „zająców”, którzy zmieniali się po 2,4 km pętli. Zmiany peacemakerów następowały sprawnie i płynnie. Wszystko zostało zgrane wręcz perfekcyjnie. Po każdym okrążeniu trzem biegaczom była podawana specjalnie opracowana odżywka węglowodanowa.

Foto: WeRunClan

Oglądanie jak trójka śmiałków podejmuje się tak wielkiego wyzwania była naprawdę imponującym i ekscytującym przeżyciem.  Wierzyłam bardzo, że tego dnia uda się złamać barierę 2 godzin.

Jednak w walce o złamanie 2 godzin odpadają najpierw Desisa a po 21 km Tadese.

Foto: NikeRunning

Foto: NikeRunning

Foto: NikeRunning

Foto: WeRunClan

Foto: WeRunClan

Emocje naprawdę sięgnęły zenitu, bo było tak blisko!!! 🙂
Eliud Kipchoge przekroczył metę z czasem 2:00:25
Imponujące!!! 🙂
Na dodatek biegł z uśmiechem, a zaraz po udzielał wywiadów.
Nie było widać po nim zmęczenia.
Jestem pod wrażeniem!
Wszystko wskazuje na to, że przekroczenie 2 godzin w maratonie jest całkiem realne.

Fantastyczne widowisko, które pokazało, że duch walki, pozytywne myślenie i technologia pomagają w osiągnięciu lepszych wyników sportowych.

#NikeRunning #Monza #Breaking2 #Nike #JustDoIt #maraton #breaking2hours #marathon #bieganie #running #biegidługodystansowe #SklepBiegacza #biegambolubię #eventNike

 

One thought on “Maraton w mniej niż 2 godziny? Czy to możliwe?

  • Maj 24, 2017 at 4:11 pm
    Permalink

    Zobaczę sobie filmik na youtubie z tego biegu:) W sumie teraz miałem skręconą nogę i mniej wiem na temat biegania. Trzeba uzupenić braki !

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *