Jak zacząć odchudzanie, gdy już próbowałaś każdej diety.

Po wczorajszej publikacji reportażu dotyczącego mojej metamorfozy otrzymałam kilka maili z podobnymi problemami związanymi z odchudzaniem, dlatego w odpowiedzi na nie, przygotowałam ten oto wpis.

Czy poświęcisz kilka miesięcy lub nawet rok, żeby czuć się lepiej? Być zdrowszą?

Pewnie zdecydowana większość z Was odpowie NIE. Skoro nie uprawiałaś sportu przez kilka lat czy miesięcy to jak chcesz mieć efekty po 2 tygodniach treningów i diety?

Nie ma cudów! Nie ma dróg na skróty! Żeby coś osiągnąć trzeba się napracować.

Jeśli dopiero zaczynasz aktywność fizyczną to musisz mieć świadomość, że Twój metabolizm jest wolny jak żółw. Gdy zaczniesz się ruszać metabolizm zacznie się rozkręcać.

Ważnym elementem oprócz systematycznej dawki aktywności jest dieta. Żeby schudnąć trzeba jeść. Nie łudź się, że stosując głodówki lub diety 1000-1200 kcal, schudniesz. Przy tak niskiej kaloryczności Twój organizm przejdzie na tryb oszczędzania i zacznie odkładać tłuszcz. Żeby schudnąć trzeba jeść!

Aby wyliczyć Twoje zapotrzebowanie kaloryczne zajrzyj do wpisu „Jak zacząć redukcję”.

Jak zacząć redukcję?

Gdy już wyliczysz swoje zapotrzebowanie, odejmij od niego 200-300 kcal i zastosuj menu o takiej kaloryczności. Na przykład jeśli Twoje dzienne zapotrzebowanie wynosi 2000 kcal to dieta redukcyjna powinna być na poziomie 1800-1700 kcal.

Dieta powinna być dobrana indywidualnie. Są osoby, które nie jedzą mięsa i ryb lub mają nietolerancje pokarmowe czy alergie. Tym bardziej ich dieta powinna być zbilansowana. Jeśli nie jesteś w stanie jeść 5 posiłków to jedz 4. Nic na siłę. Każdy ma inny rytm dnia, każdy wstaje i kładzie się spać o różnych porach. Ale regularne posiłki są wskazane 😉 Lepiej nie dopuszczać do uczucia wilczego głodu bo wtedy jemy więcej. Najlepiej jeść co 3-4 godziny, a ostatni posiłek spożyć na 2 godziny przed pójściem spać.

Jak zacząć odchudzanie, gdy próbowałaś już każdej diety?

 1. Przygotuj się na dzień rozpoczęcia diety. Przygotuj menu na tydzień i zrób wcześniej zakupy. Uprzedź rodzinę, że od jutra zaczynasz diete. Poproś o wsparcie i nie kuszenie zakazanymi produktami.
 2. Wyeliminuj z diety cukier, słodziki, tłuszcze trans, białe pieczywo i białe makarony, śmietane, alkohol, słodycze, polepszacze smaku, soki i napoje gazowane.
 3. Wprowadzaj zdrowe nawyki żywieniowe. Nie wychodź z domu bez śniadania. Zjadaj śniadanie najpóźniej do godziny po obudzeniu.
 4. Zapisuj w notesie co tydzień lub co dwa obwody (obwód bicepsa, obwód talii, obwód bioder, obwód uda) oraz wagę.
 5. Zapisuj co jesz na każdy posiłek i o której godzinie. Notuj rodzaj i czas treningów. Zapisuj też wszystkie wpadki żywieniowe. Dzięki takim notatkom będziesz wiedzieć jakie popełniłaś błędy i co musisz jeszcze zmienić.
 6. Bądź aktywna co drugi dzień lub ćwicz 30 minut codziennie.
 7. Nie pij alkoholu.
 8. Pij dużo wody mineralnej 2-3 litry dziennie.
 9. Wysypiaj się. Optymalna ilość snu to 8 godzin.
 10. Unikaj sytuacji stresowych.
 11. Nie jedz na mieście, unikaj fast foodów. Gotuj sama z nieprzetworzonych produktów.

Działaj systematycznie i nie poddawaj się. Osiągnięcie celu wymaga czasu. Mam nadzieję, że nawyki w ciągu miesiąca wejdą Ci w krew i że będziesz się czuć lepiej, a dieta zostanie z Tobą już na zawsze. Nie będzie karą, ale świadomym i zdrowym wyborem.

Odchudzanie to dobre planowanie.

W kolejnych wpisach napisze jakie produkty kupić i podam przykładowe menu. Chcecie???

Polecam przeczytaj moje wcześniejsze wpisy:

 1. Jak zacząć zdrowy styl życia
 2. Dlaczego nie możesz schudnąć

#odchudzanie #chceschudnąć #jakschudnąć #dieta #zdrowystylżycia #zdrowenawyki #zdroweodżywianie #metamorfoza #zmiana #redukcja

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *