Dolina Małej Łąki w zimowej odsłonie.

Pewnego dnia ujrzałam piękną fotografię na instagramie, to była właśnie Dolina Małej Łąki. Postanowiłam, że przy najbliższej okazji, gdy będę w Tatrach, dotrę w ten uroczy zakątek. Traf chciał, że przyszło mi podziwiać widoki zimową porą.

Dolina Małej Łąki to najmniejsza dolina w polskich Tatrach, która podchodzi pod główną grań Tatr. Doliną Małej Łąki prowadzą szlaki turystyczne na Giewont i Czerwone Wierchy. Nie są to jednak zbyt popularne warianty dojścia. Dolina słynie z wielu jaskiń. Znajdują się tu cztery z pięciu otworów systemu Wielkiej Śnieżnej, która jest największą i najgłębszą jaskinią w Polsce. W Małej Łące położone są również jaskinie Śpiących Rycerzy, gdzie według legendy uśpieni rycerze czekają na wezwanie. Nie ma tutaj jaskiń udostępnionych dla turystów, za to sporo takich, które mogą odwiedzać taternicy jaskiniowi. Mała Łąka to dolina polodowcowa. W jej górnej części znajduje się największa w dolinie Wielka Polana Małołącka, która jest pozostałością po wielkim jeziorze polodowcowym. Dolna część doliny przebiega w terenie leśnym.

Gdy dotarliśmy do Wielkiej Polany Małołąckiej tak ona wyglądała. Chmury praktycznie zakryły góry i nie było widać zbyt wiele. Ale na spokojnie rozgościliśmy się, napiliśmy ciepłej herbaty, zjedliśmy przekąskę i nagle przez chmury zaczęło delikatnie przebijać błękitne niebo. Następnie ciemne chmury zniknęły i można było podziwiać piękne widoki.

Nie mogło również się obyć bez biegania w takich cudownych okolicznościach przyrody.

Z pewnością wrócę tu latem.

#DolinaMałejŁąki #WielkaPolanaMałołącka #bieganiewgórach #wędrowaniepogórach #Tatry #szlakigórskie #kochamgóry #kochamnature #pięknaPolska #zima #śnieg #winterrunning #trailrunning

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *